Dzīvē mēdz būt situācijas, kad nepieciešams pārskaitīt vai saņemt ievērojamu naudas summu no kāda radinieka vai paziņas.
Ikvienam var rasties situācija, kad gada beigās atklājas – kontā ienākusi lielāka summa, nekā oficiāli nopelnīts. Šī nauda var būt saņemta no radiem, draugiem vai dzīvesbiedra. Kā rīkoties šādās situācijās, lai izvairītos no problēmām?
Kamēr kopējā gada laikā saņemtā nauda nepārsniedz 1425 eiro, satraukumam nav pamata. Ja summa ir lielāka, nodoklis nav jāmaksā un summa nav jādeklarē, ja starp naudas sūtītāju un saņēmēju pastāv laulība vai Civillikumā noteikta radniecība līdz trešajai pakāpei (piemēram, vecāki, bērni, mazbērni, vecvecāki, brāļi, māsas, mazmazbērni, brāļa un māsas bērni).
Citās situācijās summa, kas pārsniedz 1425 eiro, ir jādeklarē, un par šo pārsniegumu jāmaksā IIN 23% apmērā (no kopējās summas atņemot 1425 eiro).
Likumā tomēr ir izņēmumi, kad saņemto summu nav nepieciešams deklarēt. Proti, ja starp naudas pārskaitītāju un saņēmēju nav laulības vai radniecības saiknes (piemēram, kaimiņš vai draugs) un līdzekļi tiek pārskaitīti ar bankas pārvedumu izglītības, vai ārstniecības izdevumu segšanai. Tomēr saņēmējam jāspēj dokumentāri pierādīt, ka saņemtā nauda ir izmantota tieši šiem mērķiem.
Kā pierādīt saņemto līdzekļu izlietojumu?
IIN piemērošanai nepieciešams darījums, no kura tiek gūts ienākums. Ja draugu grupa kopīgi samet līdzekļus, lai iegādātos kādu preci, un viens no viņiem to iegādājas, ienākums nerodas, ja maksātājs neiekasē procentus par darījumu.
Mīksti un gaisīgi pīrādziņi ar bietēm. Vienkārši, ātri, veselīgi!
Vēlams visus darījumus veikt elektroniski un saglabāt pirkuma čekus kā pierādījumu tam, ka, piemēram, ceļojumam savāktā nauda ir arī šim mērķim iztērēta.
Deklarēšanai pakļauti ir ienākumi. Ja kontā tiek ieskaitīti līdzekļi, kas paredzēti konkrētiem mērķiem un kurus konta īpašnieks nevar izmantot saviem personiskajiem tēriņiem, tas netiek uzskatīts par ienākuma gūšanu un nav jādeklarē.